Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Polska może liczyć na 80 mld euro.

 

Kolejna perspektywa finansowa Unii Europejskiej wejdzie w życie w 2014 roku i będzie obowiązywać do roku 2020. Polska liczy na wsparcie rzędu 80 miliardów euro w ramach funduszu spójności.

– To jest ogromna suma – mówi prof. Jerzy Buzek. - Nawet gdyby się okazało, że Polska otrzyma kilka procent mniej – choć na razie nie przewiduję takiej możliwości – to by oznaczało, że mamy 75 mld albo 77 mld euro. Zdaniem byłego szefa Parlamentu Europejskiego, znaczyłoby to, że trafią do nas podobne środki, jak w latach 2007-2013. Dzięki nim udało się zrealizować szereg inwestycji, m.in. infrastrukturalnych.

– Co najważniejsze, powinniśmy zabiegać o Unię Europejską jako taką – zauważa europoseł PO - powinniśmy dążyć do większej integracji, bo wtedy są większe szanse na wspólne finansowanie wielu przedsięwzięć.

Jak dodaje Jerzy Buzek, głębsza integracja gwarantuje, ponadto stabilność na rynkach finansowych. – To również kwestia konkurencyjności całej Unii Europejskiej, przejście przez wielki program Europa 2020, którego głównym celem jest uzyskanie wielkiej konkurencyjności przez wszystkie państwa członkowskie – mówi. Według byłego przewodniczącego Europarlamentu, przełoży się to na sytuację ekonomiczną całej Unii. Na jej pozycję gospodarczą, wyniki produkcyjne i handlowe, osiągane przez poszczególne kraje członkowskie, w tym także przez Polskę.

– Będziemy mogli sprzedawać nasze produkty – dodaje prof. Buzek - sprzedaż natomiast to wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, a o to na końcu chodzi – żeby każdy mógł znaleźć pracę.

W połowie ubiegłego roku Bruksela zaproponowała, by budżet Unii Europejskiej na latach 2014-2020 zamknął się kwotą 972,2 mld euro. Wobec 925 mld euro, jakimi UE dysponowała w latach 2007-2013, daje to wzrost rzędu 5 procent. Komisja Europejska proponuje, by większe niż dotychczas środki przeznaczyć na badania, innowację i rozwój oraz politykę imigracyjną. Podobne pieniądze, co w ostatnich latach trafią do sektora rolniczego oraz na fundusze spójności.

Źródło: Newseria

Wersja XML